PUOP w sprawie zmiany planu finansowego NFZ

📌Jak wskazuje PUOP, pomimo wzrastających nakładów na zdrowie, pod względem dostępu do innowacyjnych terapii Polska zajmuje przedostatnie miejsce w Europie, a w kontekście udziału w aptecznej refundacji – ostatnie.

📌Ponadto nadal istotnym wyzwaniem pozostaje wzrastająca zachorowalność na choroby cywilizacyjne, przykładowo zachorowalność na schorzenia układu krążenia w 2017 rok wyniosła ok. 390 tys. nowych przypadków. Na cukrzycę choruje w Polsce obecnie prawie 3 mln. osób.

📌Prognozy Krajowego Rejestru Nowotworów przewidują, że w 2025 chorych na nowotwory będzie o 15% więcej (wg Krajowego Rejestru Nowotworów), a według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 roku cukrzyca będzie siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie.

PUOP w sprawie zmiany planu finansowego NFZ

Organizacje zrzeszone w Polskiej Unii Organizacji Pacjentów w dniu 22 maja b.r. (środa) przekazały do Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta, oficjalne stanowisko w sprawie projektu nowelizacji planu finansowego NFZ.