Wyjazd na Festiwal Gwiazd do Międzyzdrojów okazał się bardzo pracowity. Poza naszym głównym spotkaniem w sobotę dotyczącym stwardnienia rozsianego, mieliśmy sporo innych zajęć. Codziennie o jedenastej na skwerze przy Alei Gwiazd odbywało się czytanie bajek. Każdego dnia inni aktorzy przez około 40 min czytali znane i mniej znane bajki dzieciom, a nagrodami dla dzieci, za wspólną zabawę, były książki ufundowane przez wydawnictwo Martel. Przez cztery dni bawiło się z nami wiele dzieci wraz z rodzicami. Aktorami, którzy zechcieli czytać bajki dla maluchów byli: Teresa Lipowska, Wojciech Duryasz, Justyna Sieńczyłło, Wiktor Zborowski, Dorota Kamińska, Anna Jurksztowicz, Piotr Wiszniowski, Dominika Łakomska, Robert Moskwa.
Kulminacyjnym punktem naszej obecności w Międzyzdrojach było sobotnie spotkanie na temat stwardnienia rozsianego w Międzynarodowym Domu Kultury. Wspólnie z Gwiazdami Festiwalu : Ewą Wencel, Grzegorzem Wonsem, Piotrem Zeltem, Była z nami również Dr Alicja Kalinowska – Łyszczarz – neurolog oraz psycholog Dr Mariola Kosowicz , spotkaliśmy się w Międzynarodowym Domu Kultury, aby porozmawiać na tematy związane z SM, wymienić się doświadczeniami oraz swoimi historiami. Zaproszeni Goście zaprezentowali fragmenty poezji czym wzbudzili zachwyt i wzruszenie wśród obecnych. Swoje doświadczenia związane z chorobą opowiedziała również Aleksandra Baranowska z Fundacji Urszuli Jaworskiej, jednocześnie twarz tegorocznej kampanii „SM – Walcz o siebie”. Elementem spotkania był wernisaż prac malarki Maliny Wieczorek, która ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest ona jednocześnie autorką kampanii społecznej „SM – Walcz o siebie”, oraz sama choruje na SM. Spotkanie poprowadziła wiceprezes Fundacji – Urszula Jaworska.
Przez kilka dni przed punktem informacyjnym przy głównej ulicy Międzyzdrojów stał pawilon, na którym można było znaleźć materiały dotyczące stwardnienia rozsianego, oraz symulator objawów SM (prezentacja na komputerach). Każdy , kto podszedł do naszego punktu, mógł sprawdzić z jakimi przeciwnościami, każdego dnia nierzadko muszą sobie radzić chorzy na SM. Przygotowali go wspólnie PTSR, agencja OnBoard oraz Fundacja Urszuli Jaworskiej – symulatory dostarczyła firma Biogen Idec. Pomimo, że dla wielu to beztroski okres wakacyjny zainteresowanie tematem stwardnienia rozsianego było spore.
Podobnie jak w zeszłym roku, owocem naszych działań w Międzyzdrojach będzie edukacyjno – informacyjny kalendarz, tym razem poświęcony tematyce stwardnienia rozsianego. Przez cały okres trwania festiwalu, w naszym specjalnie stworzonym studio fotograficznym pojawiały się najbardziej znane Gwiazdy polskiej sceny artystycznej by wziąć udział w tej wartościowej inicjatywie. Dla wielu z nich tematyka SM była bliska i ważna. Każdy z modeli zapozował z jedną z liter: S lub M. Każdego miesiąca naszego kalendarza, będzie można podziwiać dwie osoby, a trzymane przez nie litery złoża się na oficjalny skrót od nazwy stwardnienia rozsianego – SM. Jedną z nich będzie Gwiazda Festiwalu, drugą Gwiazda Olimpijska. Będą to osoby, które na co dzień, w swojej sportowej karierze, pokonują liczne przeszkody, walczą, często przekraczają własne granice, aby osiągnąć upragniony cel – podobnie jak osoby choroby na stwardnienie rozsiane. Kolejny raz, jesteśmy zachwyceni współpracą na planie zdjęciowych. Nasi modele byli niezwykle pozytywni, konkretni oraz punktualni, a współpraca z nimi okazała się czystą przyjemnością. Na ostateczne efekty tej pracy, czyli nasz kalendarz na 2015 r . trzeba zaczekać jeszcze parę miesięcy, my nie możemy się już doczekać ! Naszymi miesiącami w przyszłym roku będą: Teresa Lipowska, Ewa Wencel, Dorota Kamińska, Elżbieta Zającówna, Grzegorz Wons, Justyna Sieńczyłło, Piotr Zelt, Wiktor Zborowski, Przemysław Cypryański, Wojciech Duryasz, Agnieszka Sienkiewicz, Robert Moskwa oraz pierwszy ze sportowców Mistrz Świata wagi super średniej w boksie Przemysław Opalach. Serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy również niesamowity zespół: naszego fotografa Sylwię Grochowską, makijażystkę Klaudię Wolańską, oraz Krzysztofa Nowaka, który zaopiekował się fryzurami naszych Gwiazd 🙂
Mecz między Reprezentacją Artystów Polskich a Samorządowcami rozpoczął się sobotnim popołudniem. Drużyna artystów w czerwonych strojach, przedstawicieli władz lokalnych w niebieskich. Od razu przyszło nam na myśl, że grają w warunkach prawie jak na Mundialu w Brazylii: i temperatura i umiejętności zawodników prawie takie same. Dodatkowo Andrzej Neyman w drużynie aktorów grał prawie jak Neymar. Sędziowie ustalili, że mecz będzie trwał 2x po 40 min, trochę jakby chcieli zamęczyć zawodników. Pierwsza połowa była niezwykle zacięta i choć drużyna gwiazd częściej atakowała to samorządowcy strzelili pierwszą bramkę. Do przerwy było 0:1. W pierwszej połowie Tomasz Schimszajner doznał kontuzji i niestety do końca meczu nie mógł już zagrać, czym osłabił znacznie swoją drużynę. Kontuzja okazała się na tyle poważna, że aktor musiał pojechać na kontrolę do szpitala. Na szczęście poza skręceniem stawu skokowego, nic poważniejszego się nie stało, niemniej drużyna aktorów miała spore osłabienie. Dodatkowo artyści mieli tylko 2 zawodników na ławce rezerwowych, a samorządowcy chyba 12-15 osób. To jednak spora różnica.
Na drugą połowę obie drużyny wyszły chyba z jeszcze większą wolą walki, niż na początku meczu. Po kilku minutach aktorzy doprowadzili do remisu, a po kilku następnych było już 2:1. Końcówka meczu należała jednak do drużyny niebieskich. Aktorzy mając sporo mniej zawodników do zmian osłabli, a samorządowcy wykorzystali sytuację w 100% doprowadzając, najpierw do remisu, a potem na kilka minut przed końcem meczu wyszli na prowadzenie. Drużynie aktorów nie udało się już doprowadzić do wyrównania. Pomimo pięknych akcji i strzałów w słupek i poprzeczkę wynik do końca meczu pozostał bez zmian. Mecz zakończył się wynikiem 2:3 dla drużyny Samorządu województwa zachodniopomorskiego. Gratulujemy zwycięzcom.
Podczas całego festiwalu odbyło się mnóstwo różnych uroczystości, na szczególną uwagę zasługują: Koncert Maryli Rodowicz oraz koncert poświęcony Wojciechowi Kilarowi, który zagrała Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej i Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie pod batutą Krzesimira Dębskiego – oba w Amfiteatrze w Międzyzdrojach. Kulminacyjnym punktem Festiwalu było uroczyste odciśnięcie dłoni, przez znane i lubiane osoby ze świata artystycznego, w Alei Gwiazd. W tym roku były to: Teresa Lipowska, Maryla Rodowicz, Agnieszka Włodarczyk, Ewa Wencel, Andrzej Kopiczyński, Andrzej Nejman, Andrzej Pągowski, Andrzej Poniedzielski, Paweł Wawrzecki. Odsłonięto również tablicę pamiątkową Wojciecha Kilara. Każdego dnia trwania festiwalu można było także zobaczyć po dwa przedstawienia znanych polskich teatrów i grę wspaniałych aktorów.
Cieszy nas, że przy okazji naszej pracy mogliśmy na żywo zobaczyć i poznać znanych polskich artystów, oraz przekonać się jakimi są wspaniałymi i dobrymi ludźmi. Cieszymy się również ze świetnej pogody, która dopisała przez cały okres trwania Festiwalu, oraz zainteresowania tematem stwardnienia rozsianego jakie towarzyszyło odwiedzającym tegoroczny Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach.