TRANSPLANTACJA
Transplantacja (przeszczepienie) szpiku może uratować życie człowieka w przebiegu wielu chorób.
Dawstwo szpiku jest niezwykle ważne, ponieważ może uratować życie osób cierpiących na poważne choroby krwi,
takie jak białaczka, chłoniaki, czy inne nowotwory krwi. Przeszczepy szpiku są skuteczne w leczeniu ponad 100 różnych chorób, w tym ciężkiej anemii aplastycznej, wrodzonych niedokrwistości i nieprawidłowości hemoglobiny (np. talasemie), wrodzonych, ciężkich zaburzeń odporności czy niektórych chorób metabolicznych. Niestety nadal nie ma możliwości wyprodukowania szpiku poza organizmem ludzkim.
Dlatego też potrzebni są DAWCY, którzy bezinteresownie zechcą pomóc chorym, bez względu na nację i kolor skóry. Baza danych Banki Dawców Szpiku Kostnego stanowią bazę danych , w której umieszczone zostają informacje na temat tzw.: antygenów zgodności tkankowej dawców (HLA). Dane te są prawnie chronione a udostępniane zostają na prośbę ośrodków transplantacyjnych poszukujących dawców szpiku dla pacjentów a także dla chorych i ich rodzin.
Znalezienie odpowiedniego dawcy jest bardzo trudne. Jego antygeny zgodności tkankowej muszą być identyczne lub bardzo podobne do antygenów pacjenta. Dzięki nim organizm odróżnia własne komórki od wrogich komórek wirusów i bakterii. Pierwsze z nich akceptuje , drugie zabija. Gdyby choremu przeszczepiono szpik od osoby niezgodnej genetycznie, jego organizm rozpozna przeszczep jako wroga. Wtedy chory może umrzeć.
Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy wynosi jak 1:25 000 tys. To jak szukanie igły w stogu siana. Niemniej jednak niektóre kombinacje genetyczne antygenów powtarzają się i dzięki temu możliwe jest znalezienie człowieka genetycznie podobnego do chorego. Każdy naród ma charakterystyczne kombinacje genetyczne. Dlatego tez najłatwiej jest znaleźć polskiego dawcę dla polskiego chorego.
Obecnie polskie rejestry zrzeszają ponad 2 mln dawców i liczba ta stale się zwiększa. Każdy dawca, którego dane genetyczne znajdują się w Banku Dawców otrzymuje swój numer identyfikacyjny i tylko w tej formie informacje o nim przekazywane są do ośrodków transplantacyjnych. Nad bezpieczeństwem danych dawców czuwa Rejestr i on jest za nie odpowiedzialny i nie może ich udostępniać bez uzasadnienia.