Obserwuj nas:  

CUKRZYCA TU i TERAZ – RAPORT

W dniu 24 września 2019 r. o godz. 11.00 w Centrum Prasowym PAP odbyła się konferencja „Cukrzyca tu i Teraz”, przedstawiająca raport przekrojowy Fundacji Urszuli Jaworskiej na temat sytuacji  w opiece nad pacjentami z cukrzycą z punktu widzenia samych pacjentów oraz profesjonalistów medycznych.

Raport „Badanie systemu monitorowania, leczenia i opieki nad pacjentem z cukrzycą z punktu widzenia potrzeb pacjenta, personelu medycznego oraz placówek ochrony zdrowia.”, a w szczególności płynące z raportu wnioski i rekomendacje, są punktem otwarcia do dalszych prac w tworzeniu nowego modelu opieki. Na konferencji obecni byli pacjenci, partnerzy projektu, przedstawiciel NFZ i MZ – dr Andrzej Śliwczyński, Dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego dr n. med. Grzegorz Juszczyk. Eksperci systemu ochrony zdrowia dr Małgorzata Gałązka-Sobotka i dr n. med. Jakub Gierczyński,  oraz lekarze z Prof. dr hab. n. med. Krzysztofem Strojkiem – Konsultantem Krajowym w dziedzinie diabetologii na czele, który reprezentował również Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Aby opieka nad pacjentami z mogła być kompleksowa i międzyresortowa,  nie mogło zabraknąć przedstawicieli  ZUS i PFRON  w osobach dr. Joanny Królak i Małgorzaty Radziszewskiej.  

Wszyscy zgodzili się, że trzeba zintensyfikować działania, gdyż czasu na stworzenie dobrego i optymalnego systemu opieki, który będzie wstanie sprostać wyzwaniu wzrastającej stale liczbie chorych na cukrzycę jest coraz mniej. Dane epidemiologiczne są zatrważające. Cukrzyca – nazwana jest już pierwszą niezakaźną epidemią na świecie – dotyka w Polsce nawet 3,5 mln osób, a tempo zachorowań wzrasta, w 2020 roku liczba chorych może przekroczyć 4 mln. Dlatego tak istotne jest uświadamianie zagrożeń, skoordynowana opieka, refundowanie nowych terapii. Na takie „inwestycje w zdrowie” czekają chorzy na cukrzycę, ich rodziny, ale także środowisko medyczne. Raport jest dopiero początkiem drogi na końcu której muszą być efekty w postaci zatrzymania wzrostu ilości nowych zachorowań na cukrzycę oraz poprawa opieki dla tych którzy już zmagają się z cukrzyca typu 1 i 2.

Call Now Button