Co wiemy o sepsie?
- Fundacja Urszuli Jaworskiej
- 24h
- 1 minut(y) czytania
⚠️Dziś kilka faktów o sepsie:
👉Nie wiemy ile osób faktycznie zachorowało...
👉Nie wiemy ile osób przeżyło...
👉Nie wiemy jaki odsetek pacjentów z rozpoznaną sepsą to seniorzy...
👉Nie wiemy jaki odsetek pacjentów z rozpoznaną sepsą to dzieci...
👉Nie wiemy nic o jakości życia pacjentów po przechorowaniu sepsy...
✅Dlatego jako Fundacja wspólnie z Państwowy Instytut Medyczny MSWiA ambitnie mierzymy się z tym problemem społecznym, medycznym i czasem intelektualnym. Bo żeby skutecznie przeciwdziałać, musimy rozpoznać realną skalę tego problemu.
✅Zapoznajcie się z naszymi rekomendacjami, które zaprezentował podczas spotkania „Nauka dla zdrowia społeczeństwa w Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki”, 3 marca 2025 r. w Senacie RP dr Rafał Staszewski, kanclerz Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Rekomendujemy kontynuowanie rozpoczętej podczas Kongresu ogólnonarodowej dyskusji na temat skutecznej diagnostyki, leczenia i zapobiegania sepsie w Polsce oraz rozpoczęcie działań mających na celu w pierwszym rzędzie wdrożenia algorytmów diagnostycznych, które pozwalają lepiej identyfikować sepsę w warunkach przedszpitalnych. Sepsa rozwija się dynamicznie, dlatego wczesna diagnostyka ma w jej przypadku kluczowe znacznie. Personel medyczny, szczególnie w podstawowej opiece zdrowotnej i ratownictwie, wymaga szkoleń w zakresie rozpoznawania sepsy oraz zarządzania pacjentami z grup ryzyka. Rekomendujemy także w społeczeństwie promocję szczepień przeciw meningokokom, pneumokokom czy Hemophylus influenzae. Szczepienia to kluczowy element profilaktyki także w przypadku sepsy. W krajach o wysokiej wyszczepialności liczba przypadków tej choroby jest znacząco niższa. Szczepienia zmniejszają ryzyko sepsy, a jeśli ona wystąpi, to łagodzą jej przebieg.
Więcej rekomendacji znajdziesz na stronie:

Comments