top of page

NASZ ZESPÓŁ

POZNAJ NAS BLIŻEJ

Portret Urszuli Jaworskiej, uśmiechnięta postać na tle siwego tła

URSZULA JAWORSKA

1997 roku przeszła jako pierwsza pacjentka w Polsce przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy.
Ten pionierski w dziejach polskiej medycyny zabieg odbył się w Klinice Hematologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach,
a zabiegu dokonał profesor Jerzy Hołowiecki z zespołem. Jeszcze jako pacjentka została Fundatorem – Założycielem Fundacji Urszuli Jaworskiej.

To właśnie te doświadczenia walki o własne życie zadecydowały o powstaniu fundacji, która od 1997 roku aktywnie pomaga chorym na nowotwory, chorym na białaczkę, SM, WZW C, prowadzi akcje edukacyjno-informacyjne w mediach oraz propacjenckie zmiany systemowe w ochronie zdrowia. Organizacja przez wiele lat była również największym pod względem liczby zarejestrowanych osób – Bankiem Dawców Szpiku Kostnego w Polsce. To dzięki osobistemu zaangażowaniu Urszuli Jaworskiej i całego zespołu fundacji idea dawstwa szpiku stała się w Polsce tak popularna. Rejestr fundacji obecnie zrzesza ponad 11 000 dawców szpiku.

Mimo wielu obowiązków stara się łączyć pracę w fundacji ze wspieraniem innych organizacji m.in. OFOP-u czy innych stowarzyszeń pacjenckich. Od wielu lat czynnie działa przy Rzeczniku Praw Pacjenta oraz w Komisji Ekspertów ds. Zdrowia przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. W rankingu listy stu Pulsu Medycyny najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia w 2019 roku znalazła się na 14 miejscu. Od lutego 2018 roku bierze udział w pracach Komitetu Zdrowia Krajowej Izby Gospodarczej. Od 2021 r. jest przewodniczącą grupy roboczej ds. potrzeb pacjentów, która działa w ramach Naukowego Zespołu Roboczego Agencji Badań Medycznych. W kwietniu 2022 r. została powołana w skład Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym do spraw zdrowia. Jest Członkiem Zarządu Towarzystwa Promocji Jakości na lata 2022-2026. W maju 2023 została powołana przez Ministra Zdrowia na członka Naczelnej Komisji Bioetycznej do spraw Badań Klinicznych.

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie, studentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Pedagogiki Baletu. Tancerka i solistka, a także kierownik wielu znaczących zespołów baletowych m.in.: Syrena, Sabat, Mazowsze. W 1994 roku wykryto u niej chorobę nowotworową – białaczkę. Jeszcze jako pacjentka, która jako pierwsza w Polsce miała przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego, została Fundatorem – Założycielem Fundacji Urszuli Jaworskiej. Aktywnie uczestniczy w organizowaniu działań mających na celu szeroko pojętą pomoc chorym na białaczkę, inne nowotwory i choroby przewlekłe. Dużą wagę przywiązuje do podnoszenia poziomu wiedzy w społeczeństwie, dotyczącej chorób nowotworowych.

Ewa Pląsek. Szare tło, długie ciemne włosy. Postać w szarej koszulce.

EWA PLĄSEK

Od wielu lat wspomagała Fundację jako wolontariuszka. Kilkanaście lat temu postanowiła wejść do świata medycyny, głównie trudnej sfery onkologii. Prawa pacjenta – zarówno małego, jak i dużego, stały się nieodłącznym elementem Jej codzienności. Dzięki Jej osobistemu zaangażowaniu zakończyło się sukcesem wiele zbiórek finansowych umożliwiające leczenie w zgodzie z najnowszą wiedzą medyczną, zarówno w ośrodkach referencyjnych w kraju, jak i za granicą.

W 2016 roku po raz pierwszy stanęła na sali operacyjnej w roli członka zespołu operacyjnego podczas operacji nieodwracalnej elektroporacji nieresekcyjnego nowotworu wątroby z zastosowaniem technologii NanoKnife. Od tamtego czasu uczestniczyła aktywnie w ok. 150 zabiegach leczenia z zastosowaniem technologii NanoKnife nieresekcyjnie położonych nowotworów trzustki, wątroby oraz prostaty.

W 2020 roku, gdy świat opanowała pandemia, pomagała medykom, aktywnie propagowała konieczność i zasadność powszechnego zaufania dla nauki oraz programu powszechnych szczepień przeciwko Covid-19. Pozyskane w ciągu tego czasu wiedza, doświadczenia i kontakty pozwoliły jej w lutym 2022, z chwilą wybuchu wojny w Ukrainie, stanąć jako jedna z tysięcy wolontariuszy, by skutecznie wspierać uchodźców wojennych, wśród których przybywały także osoby z aktywnymi chorobami nowotworowymi.

Od wielu lat organizuje akcje dla pacjentów oddziałów i klinik onkologicznych, m. in. dla dzieci leczonych w Klinice Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. W lutym 2023 roku odebrała z rąk Ministra Zdrowia Odznakę Honorową „Za Zasługi w Ochronie Zdrowia” – za wieloletnią działalność społeczną na rzecz chorych i potrzebujących. Od maja 2024 jest członkiem Komisji Bioetycznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Portret Mariusza Błaszczyka. Postać w niebieskiej koszuli na szarym tle.

Związany z Fundacją od 2003 r. Kieruje pracami Rejestru Dawców Szpiku i Biurem Fundacji.

Wraz z zespołem Fundacji angażuje się we wszystkie projekty realizowane przez Fundację, w szczególności: zmiany systemowe, kampanie społeczne i warsztaty dla pacjentów. Jest współautorem raportów  przygotowanych przez Fundację, w tym dotyczących stwardnienia rozsianego i cukrzycy czy opracowania danych dotyczących opieki długoterminowej dla Banku Światowego.

Współautor serwisu internetowego https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl oraz aplikacji dla pacjentów, uczestników badań klinicznych w Uniwersyteckim Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Poznaniu.

Przez ponad dwadzieścia lat pracy w Fundacji ciągle aktywnie działa na rzecz tysięcy pacjentów zarówno w fundacji jak i wielu instytucjach zewnętrznych do których jest delegowany z ramienia Fundacji.

MARIUSZ BŁASZCZYK

Sebastian Gawlik na szarym tle. Postać ubrana w niebieską koszulę z białymi drobnymi kwiatami.

SEBASTIAN GAWLIK

Od wielu lat zaangażowany w działania edukacyjne w obszarze HCV. Autor bloga www.hcvtoniewyrok.com oraz ogólnopolskiej

kampanii edukacyjnej #CzasNasGoni, którą prowadzi w mediach społecznościowych pod postacią Pana Wątroby.

Współautor systemowych raportów zdrowotnych Fundacji, serwisu informacyjnego https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl

oraz aplikacji wspierającej pacjentów – uczestników badań klinicznych prowadzonych w Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

w Poznaniu. W roku 2017 prowadził swój autorski program o zdrowiu „Zoom na zdrowie” produkowany i emitowany

przez internetową telewizję Słodki Live. Obecnie dzieli się wiedzą o zdrowiu podczas spotkań on-line za pośrednictwem

mediów społecznościowych, a także reprezentuje naszą Fundację na wielu kongresach, konferencjach

oraz innych wydarzeń organizowanych w Polsce i za granicą.

 

W latach 2018-2020 w ramach projektu #łączynaspacjent brał udział w dyżurach eksperckich na infolinii Rzecznika Praw Pacjenta.

 

W latach 2023-2024 r. brał udział w pracach Telemedycznego Okrągłego Stołu powołanego przez Ministerstwo Zdrowia.

 

Od 2023 r. jako przedstawiciel pacjentów sporządza dla Naczelnej Komisji Bioetycznej opinie do wniosków o wydanie pozwolenia
na badania kliniczne w Polsce. 

Od 2024 r. reprezentuje Fundację w Radzie Interesariuszy Akademii Medycznej Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie.

Wspieraj nasze
działania

#zostańnaszymbohaterem

obraz kampanii 1,5%. Osoby w białych koszulach z napisem na zielonym tle "wspieram działania fundacji".

Fundacja Urszuli Jaworskiej

Ul. Międzynarodowa 61,
03-922 Warszawa

Email: office@fundacjauj.pl

Telefon: 22 870 05 21

KRS: 0000055503
Regon: 012778977
NIP: 113-18-07-560


Uprzejmie informujemy, że biuro Fundacji
pracuje w trybie zdalnym. W celu umówienia spotkania prosimy o wcześniejszy kontakt.

Napisz do nas

Rachunek bankowy

Nazwa Banku: ING Bank Śląski
Nr rach.: 03 1050 1025 1000 0022 9627 5312
IBAN: PL03 1050 1025 1000 0022 9627 5312
BIC (SWIFT CODE): INGBPLPW

© 2025 projekt i wykonanie: Fundacja Urszuli Jaworskiej - Wszelkie prawa zastrzeżone

|

|

bottom of page