SZCZEPIENIE PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH WYTYCZNE.
Kto z pacjentów onkologicznych może zaszczepić się przeciwko COVID19 w pierwszej kolejności
10 marca ruszyła rejestracja na szczepienie przeciwko COVID 19 dla niektórych grup pacjentów przewlekle chorych (grupa 1B). Część chorych onkologicznie dostanie e-skierowanie automatycznie. W niektórych przypadkach e-skierowanie musi wystawić lekarz prowadzący lub lekarz POZ (szczegóły poniżej). Dopiero po otrzymaniu e-skierowania, pacjent może zapisać się na konkretny termin szczepienia. Pacjenci powinni zapoznać się z wytycznymi dostępnymi na stronie gov.pl. W razie potrzeby należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym (szczególnie osoby w trakcie czynnej terapii onkologicznej).
Którzy pacjenci onkologicznie chorzy znajdują się w grupie 1B?
- pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią (włączając immunoterapię i leczenie celowane),
- u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia.
Większość pacjentów z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią (włączając immunoterapię i leczenie celowane) będzie miało e-skierowania wystawione automatycznie.
Z uwagi na niedawne poszerzenie grupy 1B oraz wiele złożonych i szczególnych przypadków terapii, niektóre osoby z grupy 1B nie mają automatycznie wystawionych e-skierowań. W takich sytuacjach pacjenci powinni zgłosić się do lekarza prowadzącego lub lekarza POZ (np. konsultacja telefoniczna, e-wizyta lub wizyta w poradni) z prośbą o wystawienie e-skierowania na szczepienie przeciwko Covid-19. W szczególności dotyczy to następujących grup pacjentów:
- u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia,
- osoby nie korzystające z publicznego systemu ochrony zdrowia,
- osoby chore onkologicznie leczone w ramach badań klinicznych (po 31 grudnia 2019 r.)
- osoby poddane po 31 grudnia 2019 r. niektórym metodom leczenia onkologicznego (niektóre świadczenia w zakresie immunoterapii lub leczenia celowanego).
Jak sprawdzić czy mam wystawione e-skierowanie? Posiadanie aktywnego e-skierowania można sprawdzić na 3 sposoby:
- Indywidualne Konto Pacjenta (najszybciej i najprościej),
- Dzwoniąc na infolinię 989,
- Pytając lekarza (lekarz może sprawdzić m.in. w gabinet.gov.pl czy jest aktywne e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 dla wybranego nr PESEL).
Gdzie zapisać się na szczepienie?
Miejsce szczepienia zależy od rodzaju i czasu przebycia terapii:
- Pacjenci w trakcie czynnej terapii onkologicznej (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane) powinni umówić się na szczepienie w swoich ośrodkach onkologicznych. Jednakże w niektórych przypadkach pacjenci mogą umawiać się także w populacyjnych punktach szczepień (wytyczne dostępne na stronie gov.pl informują w których sytuacjach nie ma żadnych przeciwwskazań do szczepienia).
- Pacjenci którzy skończyli terapię onkologiczną po 31 grudnia 2019 r. (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane) powinni zapisać się na szczepienie w populacyjnych punktach szczepień.
- Pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, u których nie rozpoczęto leczenia powinni zapisać się na szczepienie w populacyjnych punktach szczepień lub w ośrodku onkologicznym, po konsultacji z lekarzem prowadzącym (np. konsultacja telefoniczna, e-wizyta lub wizyta w poradni).
Schematy postępowania:
Jesteś pacjentem onkologicznym i w latach 2020-2021 leczono Cię chemioterapią lub radioterapią?
- Skierowanie na szczepienie dostaniesz automatycznie
Skierowanie dla Ciebie zostanie wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia (w przypadkach opisanych powyżej lekarz prowadzący wystawi e-skierowanie).
- Jeśli jesteś już PO czynnym procesie terapii onkologicznej (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane – zakończone po 31 grudnia 2019 r.)
– jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia, skontaktuj się z wybranym populacyjnym punktem szczepień (włączając szpitale węzłowo-populacyjne i tymczasowe) i umów termin szczepienia.
- Jeśli jesteś W TRAKCIE czynnego procesu terapii (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia lub leczenie celowane)
– zapoznaj się z wytycznymi i w razie potrzeby skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym
– jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia, zostaniesz zaszczepiony w swoim ośrodku onkologicznym lub w populacyjnych punktach szczepień
- Zaszczep się
Skorzystaj z bezpłatnego szczepienia w wybranym przez siebie czasie.
- Przyjmij drugą dawkę
Pamiętaj o drugiej dawce szczepienia – termin otrzymasz bezpośrednio w punkcie szczepień w dniu podania pierwszej dawki. Zostanie on automatycznie zarezerwowany.
Jeśli jesteś w trakcie hospitalizacji, szczepionkę przyjmiesz w placówce, w której jesteś leczony!
Jesteś zdiagnozowanym pacjentem onkologicznym, ale nie rozpocząłeś jeszcze terapii? Zostałeś zakwalifikowany do przeszczepu, ale jeszcze nie miałeś operacji?
- Zgłoś się po e-skierowanie do swojego lekarza prowadzącego lub lekarza POZ.
Zapytaj lekarza o sugerowane miejsce szczepienia – ośrodek onkologiczny lub populacyjny punkt szczepień.
- Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień i umów na wizytę.
- Przejdź kwalifikację z lekarzem
Lekarz przed samym szczepieniem dokona ostatecznej kwalifikacji, czy możesz być zaszczepiony.
- Zaszczep się.
Skorzystaj z bezpłatnego szczepienia.
- Przyjmij drugą dawkę.
Pamiętaj o drugiej dawce szczepienia – termin otrzymasz bezpośrednio w punkcie szczepień w dniu pierwszej dawki.
COVID-19 WYMAZ
Jak prawidłowo przygotować się do zrobienia wymazu. Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego.
COVID-19
Nowe zasady postępowania. Od 15 września mamy nową strategię walki z pandemią. Zapraszamy na krótką prezentację.
COVID-19
Zasady izolacji
Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu z naszym Punktem
7 ZASAD JAK ZAPOBIEGAĆ ROZPRZESTRZENIANIU SIĘ PANDEMII KORONAWIRUSA
Założenia Projektu
Utworzenie i prowadzenie dzielnicowego punktu wsparcia mieszkańców Pragi Płd.
#StopCovid19
Głównym celem powstania Dzielnicowego Punktu Wsparcia jest wzmocnienie i uzupełnienie działań administracji publicznej prowadzonych w kierunku przeciwdziałaniu COVID-19 w społecznościach lokalnych.
Nasza Fundacja od samego początku ogłoszenia stanu epidemicznego w Polsce bacznie przygląda się działaniom na rzecz mieszkańców oraz informacjom pojawiającym się w Internecie na temat koronawirusa. Uruchomiliśmy zdalną pracę biura, komunikując się z naszymi odbiorcami za pomocą naszych mediów społecznościowych. Z zaniepokojeniem zauważamy coraz większą ilość dezinformacji wśród pacjentów dotyczącą np. stosowania środków ochrony osobistej, czy samego koronawirusa. Od kilku lat prowadzimy dyżury na Infolinii RPP w ramach projektu #łączynaspacjent. Od momentu pojawienia się pandemii ilość telefonów jest kilkukrotnie większa niż w tych samych okresach w latach ubiegłych.
W początkowym okresie pandemii pacjenci, zostali zmuszeni lub sami zdecydowali się na przesunięcie terminu wizyt, zabiegów operacyjnych czy rehabilitacyjnych. Niewielkie przesunięcie terminów najczęściej nie skutkowało pogorszeniem się ich stanu zdrowia. Obecnie obserwujemy, że problemy pacjentów zaczynają narastać. Dodatkowo w kontaktach ze służbą zdrowia pacjenci spotykają się z niewłaściwym traktowaniem. Z danych Rzecznika Praw Pacjenta wynika, że najczęściej nieprawidłowości dotyczą: Odmowa przyjęcia pacjentów, zakażonych COVID-19 i odsyłanie do innych podmiotów czy wymuszanie na pacjentach dodatkowych opłat za środki ochrony. Pacjentom brakuje wiedzy, gdzie mogą się udać po pomoc w okresie pandemii Covid-19