Fundacja ma na swoim koncie wiele udanych programów zmierzających do realizacji jej celów statutowych. *Bank Dawców Szpiku Fundacji Urszuli Jaworskiej jest jednym z pierwszych i do niedawna największych rejestrem niespokrewnionych dawców szpiku w naszym kraju. W celu pozyskania potencjalnych dawców szpiku oraz funduszy na badania, fundacja przeprowadzała kampanie multimedialne, programy edukacyjne w szkołach, na uczelniach oraz w jednostkach wojskowych. Współpracujemy z kilkunastoma Klinikami Hematologii, RCKiK oraz laboratoriami immunogenetycznymi, zajmującymi się typowaniem tkankowym w zakresie HLA na terenie całego kraju. W pierwszych latach działalności rozwój Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku był główną płaszczyzną działań Fundacji.
Grupy Wsparcia. Od marca 2008 r. Fundacja Urszuli Jaworskiej realizowała pilotażowy program Eksperckiego wsparcia dla pacjentów, i ich rodzin, głównie onkologicznych, pod nazwą „GRUPY WSPARCIA”. Odbyło się 14 spotkań w których udział wzięło ponad 1000 pacjentów i członków ich rodzin. Wykorzystując zdobyte doświadczenie w kolejnych latach działalności, Fundacja zajęła się szerzej pomocą pacjentom chorym na choroby przewlekłe. Obszary tej działalności dotyczyły wielu chorób i skupiał się głównie na bezpośredniej pomocy pacjentom i ich rodzinom podczas warsztatów zajęciowych. Niektóre z programów Fundacji Urszuli Jaworskiej realizowane w ostatnich latach:
- Program Rozwoju Rejestru Dawców Szpiku
- Program Edukacyjny – Transplantacja Narządów
- Grupy Wsparcia dla chorych onkologicznie i ich rodzin
- Grupy Wsparcia dla chorych na nowotwory mózgu, organizowanie turnusów rehabilitacyjnych i wypoczynkowych w tym:
- Wsparcie dzieci chorych na nowotwory mózgu z Centrum Zdrowia Dziecka, wydanie płytę „Bajnutek, czyli piosenki z duszą”, współfinansowanie budowy Placu Zabaw w CZD.
- Grupy Wsparcia dla osób przed i po przeszczepach szpiku
- Grupy Wsparcia dla chorych z HCV
- Grupy Wsparcia dla chorych na nowotwory mózgu (spotkania z aktorami, spektakle, płyty)
- Warsztaty dla pacjentów z PBSz
- Kampania Społeczna „Białaczka-Sprawdź czy nie weszła ci w krew”
- Ogólnopolska kampania edukacyjna zainicjowana przez Fundację Urszuli Jaworskiej oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Główne cele akcji: zwiększenie wczesnej wykrywalności białaczki w społeczeństwie polskim poprzez:
- podniesienie wiedzy w społeczeństwie na temat białaczki (objawy, diagnostyka, leczenie, wpływ wczesnej diagnostyki na rokowanie etc.)
- zachęcenie do wykonywania badań diagnostycznych (morfologii krwi)
- zachęcenie lekarzy pierwszego kontaktu oraz lekarzy medycyny pracy do zlecania badań pod kątem diagnostyki chorób hematologicznych.
- Program „Szkoła Życia z Przewlekłą Białaczką Szpikową” powstał w ramach kampanii społecznej pt. „Białaczka – sprawdź czy nie weszła Ci w krew”. Program ten poszerza dotychczas prowadzoną kampanię o działania skierowane bezpośrednio do osób chorych na białaczkę i ich rodzin.