𝗖𝘇𝘆 𝗖𝗛𝗥𝗔𝗣𝗔𝗡𝗜𝗘 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗼𝗯𝗷𝗮𝘄𝗲𝗺 𝗕𝗘𝗭𝗗𝗘𝗖𝗛𝗨 𝗦𝗘𝗡𝗡𝗘𝗚𝗢? 𝗣𝗿𝗼𝗳𝗶𝗹𝗮𝗸𝘁𝘆𝗸𝗮 𝗶 𝗹𝗲𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 _________…

😴 𝗖𝘇𝘆 𝗖𝗛𝗥𝗔𝗣𝗔𝗡𝗜𝗘 𝗷𝗲𝘀𝘁 𝗼𝗯𝗷𝗮𝘄𝗲𝗺 𝗕𝗘𝗭𝗗𝗘𝗖𝗛𝗨 𝗦𝗘𝗡𝗡𝗘𝗚𝗢?
🩺 𝗣𝗿𝗼𝗳𝗶𝗹𝗮𝗸𝘁𝘆𝗸𝗮 𝗶 𝗹𝗲𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲
​ ​
😴 𝗢𝗯𝘁𝘂𝗿𝗮𝗰𝘆𝗷𝗻𝘆 𝗯𝗲𝘇𝗱𝗲𝗰𝗵 𝘀𝗲𝗻𝗻𝘆 jest najczęstszym zaburzeniem oddychania związanym ze snem.
👉 Dotyka populacji w różnym wieku.
👉 Obturacyjny bezdech senny zakłóca prawidłową architekturę snu.
👉 Osoba chorująca na tę chorobę śpi bardzo płytko.
👉 Bezdech powoduje wybudzenia i niemożność utrzymania ciągłości snu.
😴 To powoduje, że powtarzające się epizody bezdechów i zaburzona architektura snu doprowadza do nadmiernej senności i uczucie ciągłego zmęczenia w ciągu dnia.
📈📉 𝗕𝗮𝗱𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗽𝗼𝗹𝗶𝘀𝗼𝗺𝗻𝗼𝗴𝗿𝗮𝗳𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲
​ ​
😴 Podstawowym i złotym standardem w rozpoznaniu obturacyjnego bezdechu sennego jest badanie polisomnograficzne.
🆘 Jest to badanie całonocne, polegające na ocenie stadiów snu.
​ ​ ☑ Zapisy z badania, pozwolą określić, w którym momencie, w którym stadium snu pacjent się znajduje i czy sen pacjenta jest prawidłowy.
​ ​ ☑ Na podstawie badania polisomnograficznego lekarz ocenia, czy pacjent ma bezdechy, czy występuje obturacyjny bezdech senny oraz ocenia stopień ciężkości choroby.
🆘 Kolejnym elementem, który oceniamy, u pacjentów z bezdechem jest poziom saturacji, czyli poziom tlenu we krwi.
🆘 Objawy nocne bezdechu sennego są spostrzegane głównie przez osoby, które śpią obok.
​ ​ ☑ To jest chrapanie głośne, nieregularne, z przerwami.
​ ​ ☑ Osoba czasami budzi się z uczuciem dławienia, pocenia, z uczuciem lęku.
🆘 Osoby, które mają obturacyjny bezdech senny wstają 2, 3, 4 razy w ciągu nocy, aby oddać mocz.
🆘 Kolejnym objawem mogą być dolegliwości, bóle w klatce piersiowej, uczucie pieczenia, dławienia, a także nadmierna potliwość w czasie snu.
🆘 Objawy dzienne zauważane już są przez samego pacjenta, to takie przede wszystkim:
​ ​ ☑ uczucie zmęczenia, niewyspania się, rozdrażnienia,
​ ​ ☑ niepohamowana senność dzienna.
​ ​
😴 Osoba, która cierpi na obturacyjny bezdech senny, może zasypiać podczas czytania, oglądania telewizji, podczas normalnej aktywności w pracy.
😴 Bezdech senny może być skutecznie leczony.
👉 Pacjent powinien być skierowany do laryngologa, aby ocenić, czy nie ma przeszkody drożności górnych dróg oddechowych, dużych, przerośniętych migdałków, czy wręcz nie ma zmiany nowotworowej w gardle, która powoduje zwężenie światła górnych dróg oddechowych.
​ ​
🥱 W profilaktyce i leczeniu bezdechu sennego zwracamy uwagę na:
👉 zdrowy styl życia,
👉 redukcję masy ciała,
👉 zwiększoną aktywność fizyczną, która powoduje właściwe rozłożenie płynów ustrojowych, szczególnie w okolicach gardła i zmniejszenie liczby bezdechów.
​ ​
👉 Bardzo ważne jest u osób, które chrapią, a nie mają bezdechów, wszycie piłki od tenisa ziemnego w bluzę od pidżamy, aby wymusić pozycję spania nie na plecach, nie na wznak.
👉 Zwykle od pozycji na plecach, występują początkowo bezdechy.
​ ​
Zapraszamy na spotkanie z 𝗱𝗿 𝗻. 𝗺𝗲𝗱. 𝗠𝗮ł𝗴𝗼𝗿𝘇𝗮𝘁𝗮 𝗖𝘇𝗮𝗷𝗸𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮-𝗠𝗮𝗹𝗶𝗻𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮, która jest ekspertem w dzisiejszej #ŚrodazProfilaktyką i opowie o konsekwencjach zdrowotnych bezdechu sennego, czynnikach ryzyka, metodach leczenia, profilaktyce oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas badań okresowych.
​ ​
#ŚzP #ŚrodazProfilaktyką #profilaktyka #bezdech #AkademiaNFZ Ministerstwo Zdrowia